CE TREBUIE ŞTIUT DESPRE NOUL CORONAVIRUS (Covid-19)

Anunțuri Situații de urgență Știri

COMUNICAT

CE TREBUIE ȘTIUT DESPRE NOUL CORONAVIRUS (Covid-19)

Coronavirusurile sunt o familie de virusuri care infectează atât animalele, cât și oamenii. Acestea pot cauza simptome similare răcelii comune, în vreme ce altele cauzează boli mai severe (precum MERS – sindromul respirator din orientul mijlociu și SARS – sindromul respirator acut sever).

CUM SE RĂSPÂNDEȘTE CORONAVIRUSUL?

Coronavirusurile umane se răspândesc prin picături (tuse și strănut) și contact personal neprotejat cu o persoană infectată (atingere, strângere de mână).

CARE SUNT SIMPTOMELE?

Infecțiile umane cu coronavirusurile comune sunt mai mult asimptomatice sau cu simptome clinice medii, semănând cu o răceală comună (tuse, febră, nas înfundat, etc.).Aceste virusuri sunt capabile să cauzeze la om infecții ale tractului respirator inferior, inclusiv pneumonii.

MĂSURI DE PREVENIRE A RĂSPÂNDIRII COVID 19 (coronavirus):

• Spălatul frecvent pe mâini cu apă și săpun, cel puțin 20 de secunde;

• Evitarea contactului cu oamenii care suferă de infecții respiratorii acute;

• Evitarea atingerii ochilor, nasului, gurii dacă mâinile nu sunt igienizate;

• Acoperirea nasului și gurii în timpul tusei sau strănutului, cu batiste de unică folosință sau cu încheietura cotului.

• Evitarea automedicației cu antivirale sau antibiotice;

• Curățarea suprafețelor cu dezinfectanți pe bază de clor sau alcool.

• Folosirea măștii de protecție în situațiile apropierii de oamenii bolnavi sau în caz de răceală.

• Cum trebuie folosită corect masca de protecție:înainte de a pune o mască spălați-vă pe mâini cu apă și săpun sau folosiți gel antibacterian pe bază de alcool;

• acoperiți-vă gura și nasul cu masca și asigurați-vă că nu există decalaje între față și mască;

• evitați să atingeți masca pe timpul folosirii, sau dacă o faceți, mâinile să fie igienizate;

• înlocuiți masca daca aceasta se umezeste cu una nouă și nu reutilizați măștile de unică folosință;

• pentru a scoate masca NU atingeți partea din față a măștii, o puteți da jos din spate;

• aruncați imediat masca la coșul de gunoi și spălați-vă pe mâini cu apă și săpun sau cu gel antibacterian pe bază de alcool.

• Apelați la 112 dacă aveți febră sau tuse și ați călătorit în țări cu cazuri confirmate de persoane infectate cu Coronavirus și specificați acest lucru dispecerului sau puteți apela Direcția de Sănătate Publică Argeș la numerele de telefon: 0725658000 / 0760699102 / 0248211775 / 0248224015 – interior 183 între orele 08:00 – 16:30 și 0766075165 între orele 16:30 – 08:00 pentru a anunța întoarcerea din țările afectate de Coronavirus.

MĂSURILE DE MAI SUS AU CARACTER PREVENTIV!

Conținutul nu se poate afișa!!