Măsuri de prevenire pentru perioadele caniculare

Situații de urgență

JUDETUL ARGES

PRIMARIA ORASULUI COSTESTI

SERVICIUL VOLUNTAR PENTRU SITUATII DE URGENȚĂ

Nr14997/29.06.2021

MĂSURI DE PREVENIRE

PENTRU PERIOADELE CANICULARE

-POPULAȚIE-

Recomandări privind protecția populației pe timpul caniculei:

• Deplasările sunt recomandate in primele ore ale dimineții sau seara, pe cat posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, in spatii dotate cu aer condiționat (magazine, spatii publice).
  • Evitarea aglomerațiilor, expunerea la soare, efortul fizic intens intre orele 11.00-18.00.
  • Purtarea hainelor lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării si ochelari de soare.
  • Beți 1,5-2 litri de lichide pe zi, apa, sucuri naturale din fructe si ceaiuri calde (soc, mușețel, urzici).
  • Mâncați fructe si legume (pepene, prune, rosii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apa), mâncați echilibrat si variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică.
  • Evitați băuturile ce conțin cofeina (cafea, cola) sau zahar (sucurile carbogazoase) in cantitate mare.
  • Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, in special de origine animala.
  • Nu consumați alcool, va deshidratează si va transforma intr-o potențiala victima a caniculei.
  • Mențineți legătura cu persoanele în vârsta (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate a acestora si oferiți-le asistenta ori de cate ori au nevoie.
  • Nu lăsați copii/animalele de companie singuri/singure in autoturisme.
  • Cereti sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferința, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră.
  • Persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca in perioada caniculara sa se consulte medicul curant, in vederea adaptarii schemei terapeutice la conditiile existente.
  • Pentru ameliorarea conditiilor la locul de munca se va reduce intensitatea si ritmul activitatilor fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static si se vor alterna perioadele de lucru cu perioadele de repaus, in locuri umbrite ori ventilate corespunzător.

PREȘEDINTELE COMITETULUI LOCAL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

PRIMAR,