COMUNICAT – privind distribuirea pachetelor cu produse de igienă POAD

Anunțuri Direcția de asistență socială

COMUNICAT

privind distribuirea pachetelor cu produse de igienă POAD

În cadrul Programului Operațional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate, Primăria orașului Costești desfășoară prin Direcția de Asistență Socială, activitatea de distribuire a produselor de igienă, tranșa a III-a, începând cu data de 22 februarie 2021.

Categoriile de persoane care beneficiază de acest sprijin sunt:

1. Persoanele singure și familiile cărora le este stabilit, prin dispoziție scrisă a primarului, dreptul la un venit minim garantat (ajutor social), acordat în baza Legii nr.416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare, aflate în plată.
  2. Familiile beneficiare de alocație pentru susținerea familiei, acordată în baza Legii nr.277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Un pachet cu produse de igienă conține:

• 5 periuțe de dinți,
  • 4 tuburi cu pastă de dinți X 75 ml,
  • 1 săpun lichid (500 ml),
  • 1 sampon pentru copii (800 ml),
  • 1 sampon pentru adulți (500 ml),
  • 1 pungă cu detergent pentru rufe colorate (900 g),
  • 1 pungă cu detergent pentru rufe albe (1.800g).

Pachetele cu produsele de igienă se ridică personal de către destinatarii finali pe baza actului de identitate, de la sediul Primăriei orașului Costești.

Primarul orașului Costești,

Ing. BAICEA Ion