COMUNICAT privind stadiul contractului de lucrări CL9, Extinderea și reabilitarea Sistemelor de alimentare cu apă și canalizare în Orașul Costești (nr. 222/14.09.2023).

Anunțuri Știri
UAT ORAȘUL COSTEȘTI, JUDEȚUL ARGEȘ
CABINET PRIMAR

COMUNICAT

Privind Stadiul Contractului de lucrări CL9, Extinderea și reabilitarea Sistemelor de alimentare cu apă și canalizare în Orașul Costești (nr. 222/14.09.2023).
A fost emis Ordinul de începere a lucrărilor cu data de 12.12.2023.
Se vor executa următoarele lucrări, conform proiectului:
a) Canalizare pe 69 de străzi, însumând 40.32 km în Orașul Costești-Cartierul Zorile, Cartierul Telești, Satul Podul Broșteni, Satul Broșteni si Satul Lăceni;
b) Extindere conducte de aducțiune apă potabilă – 3.5 km;
c) Reabilitare rețea distribuție apă potabilă – 1,8 km;
d) Extindere rețea distribuție apă potabilă – 3,4 km;
e) 19 Stații de Pompare apă uzată;
f) Două stații noi de apă potabilă;
g) Modernizarea Stației de pompare apă existentă.
Organizarea de șantier este deja în amenajare în Curtea Școlii din Cartierul Zorile, unde au fost aduse materialele necesare lucrărilor. (vezi imagini)
După data de 01.03.2024 reprezentanții Primăriei Orașului Costești și Apă canal, vor preda amplasamentul fiecărei străzi constructorului, pentru a începe lucrările de execuție.
Valoarea proiectului este de 14.485.916 euro, din fonduri europene.
Primarul Orașului Costești,
ing. Ion Baicea