Informare:  privind obiectivul ,, construire Centru de colectare prin Aport Voluntar în orașul Costești, județul Argeș”

Anunțuri Știri

Cabinet primar

Acest obiectiv are o valoare de 3.830.914 lei, plus TVA, finanțat din fonduri europene  prin programul P.N.R.R.
Am semnat contractul de execuție cu firma constructoare și am emis ordinul de începere a lucrărilor.
Acest obiectiv se construiește la o distanță de aproximativ 600 m de strada Iazului (ultima gospodărie) în islazul din punctul ,,Chirițești ”.
Datele tehnice au fost prezentate și în Raportul primarului către cetățeni – 2024.
La toate proiectele cu finanțare europeană sau națională, durează minim doi ani de la semnarea contractului de finanțare până la începerea efectivă a lucrărilor.
Așa s-a întâmplat și cu acest proiect aprobat în anul 2022, încep lucrările acum în 2024, după obținerea tuturor avizelor necesare și sfârșitul licitației.
Vă prezint macheta acestui proiect, necesar pentru orașul Costești, pentru îmbunătățirea colectării deșeurilor, pentru un mediu mai curat.

Populația va duce în mod voluntar la CAV următoarele deșeuri:
1. Cadavre de animale
2. Deșeuri periculoase: vopsele, bidoane de vopsele și diluanți, baterii, medicamente expirate
3. Carton/ hârtie, plastic, textile
4. Deșeuri electrice/ electronice
5. Obiecte de uz casnic mari – frigidere, televizoare, etc.
6. Mobilier din lemn
7. Sticla/ borcane/ recipiente, geamuri
8. Anvelope
9. Deșeuri metalice
10. Deșeuri de curte/ grădină-crengi, frunze
11. Deșeuri din construcții, moloz.

Cu considerație,
Primarul orașului Costești,