ÎNȘTIINȚARE PRIVIND CADASTRUL GRATUIT

ÎNSTIINTARE CADASTRU GRATUIT

Stimată doamnă/ Stimate domn,

Prin prezenta, va instiintam ca in  localitatea dumneavoastra s-a demarat ,,Proiectul  National de Cadastru Si Carte Funciara”, prin proiect vor fi inscrise GRATUIT in cartea funciara toate proprietatile pe care le detineti, va informam ca  in perioada urmatoare se  va desfasura campania de colectare a actelor in vederea intabularii terenurilor pe care le detineti pe raza UAT oras COSTESTI.

Ce trebuie sa faceti:

• Sa va prezentati la convocarea de la Primarie, in vederea verificarii imobilelor detinute. In cazul in care nu va puteti prezenta la ora si data stabilita puteti reveni in alta zi, dar va rugam sa asteptati la rand dupa persoanele programate;
  • Sa aveti pregatite toate documentele pe care le detineti cu privire la dreptul de proprietate pentru terenurile cu constructii si fara constructii.

Actele care trebuie prezentate sunt urmatoarele:

A). Acte de identitate/acte stare civila:  1. Buletine /  carti  de identitate (sot, sotie);

1. Certificate de casatorie, unde este cazul;
  2. Certificate de deces, unde este cazul;
  3. Pasapoarte pentru cetatenii straini.

Documentele de identitate trebuie sa fie in termen (neexpirate)

B). Acte de proprietate precum:

1. Titlu de proprietate;
  2. Contracte de vanzare – cumparare / intretinere;
  3. Contracte de donatie;
  4. Certificat de mostenitor;
  5. Sentinte si hotarari judecatoresti definitive si irevocabile + rapoarte de expertiza ce  contin  schita  terenului;
  6. Extras de carte funciara, Schite Cadastrale, Planuri de amplasament si delimitare – P.A.D.;
  7. Schite ale terenurilor si procese verbale de punere in posesie;
  8. Orice alte documente care fac referire la terenurile pe care le aveti  in  proprietate;
  9. Autorizatii de construire, procese verbale la finalizarea lucrarilor, expertize in constructii.

TOATE ACTELE TREBUIE ADUSE IN ORIGINAL.

De asemenea va rugam ca in momentul discutiilor cu operatorii nostri sa aveti o lista clara a terenurilor detinute cu sau fara acte de proprietate. Este recomandat ca fiecare proprietar sa-si intocmeasca o schita proprie cu forma terenului sau, suprafata si vecinatatile.

In cazul in care persoana care detine terenurile are anumite probleme de sanatate se poate prezenta si o ruda, iar in cazul anumitor probleme de exprimare rugam ca persoanele respective sa vina insotite.

Responsabitatea dumneavoastra este:

– sa prezentati toate documentele pe care le detineti in original, de la emitere Titlu de Proprietate pana in prezent;

– sa colaborati cu colegii nostri in vederea identificarii terenurilor si sa ne comunicati litigii.

S.C. Metropolitan Cad S.R.L.                                                                            Primaria orasului Costești

ÎNȘTIINȚARE PRIVIND CADASTRUL GRATUIT PENTRU SECTOARELE: 16, 17, 28, 29, 30, 39

Stimata doamna/ Stimate domn,

Prin prezenta, va înștiințăm că în ORAȘUL COSTEȘTI s-a demarat ,,Proiectul  National de Cadastru Si Carte Funciara”, prin acest proiect vor fi înscrise GRATUIT în cartea funciară toate proprietățile pe care le dețineți pe raza UAT oraș COSTEȘTI (PARTEA STANGA DIN SATUL STĂRCI și PARTEA STANGĂ DIN SATUL BROȘTENI).

CE TREBUIE SA FACEȚI:

Să vă prezentați la marginea terenului pe care îl dețineți în satele cu tarlaua corespunzătoare, după cum urmează:

JOI – 27.04.2023 – satul STÂRCI

începând cu ora 09:30

partea stângă a saltului Stârci

Sectoarele 28, 29, 30

Tarla extravilan: 54, 57, 107

VINERI – 28.04.2023 – satul BROȘTENI

începând cu ora 09:30

partea stângă a satului Broșteni

începând de la cimitir Telești (biserica Lemn) până la Froilabo

Sectoarele 16, 17, 39

Tarla extravilan: 34, 45, 46, 47, 23A, 32A

După efectuarea măsurătorilor, vă prezentați la sediul Primăriei, în sala de consiliu, în vederea verificării imobilelor deținute și prezentarea actelor de proprietate. În cazul în care nu vă puteți prezenta la ora și data stabilită puteți reveni în altă zi, dar vă rugăm să așteptați la rând după persoanele programate. Vă mulțumim!