Comunicat privind programul Sărbătorilor Pascale

Anunțuri Evenimente Știri

Comunicat privind programul Sărbătorilor Pascale

Primăria Orașului Costești, în colaborare cu Catedrala  „ Sfântul Ilie Tesviteanul ” a Orașului Costești , face următorul anunț:

Având în vedere situația dificilă în care ne aflăm în contextul pandemiei de coronavirus, după cum știți, este interzisă prin Ordonanță Militară, participarea credincioșilor la slujbele religioase. Din acest motiv s-a decis ca pe raza localității noastre să venim în sprijinul locuitorilor Orașului Costești, astfel:

• În Duminica Floriilor, între orele 1100 – 1600, în colaborare cu Primăria Orașului Costești, prin intermediul domnului Primar Ing. Ion Baicea , Părintele Protopop Ionuț Florin Alexandru și Comitetul Local pentru Situații de Urgență, vor împărții crenguțe de salcie sfințite, celor ce doresc .
  • Vineri între orele 1200– 1600 și Sâmbăta între orele 0900-1600, se vor împărții credincioșilor doritori, prescurile sfințite cu Agheasmă și vin numite ,,Paști,,- ce vor fi ambalate conform măsurilor igienico-sanitare în vigoare.
  • În noaptea de Înviere, între orele 0030– 04.00, fiecare familie doritoare va primii ( atât la blocuri cât și la case) Lumina Sfânta a Învierii prin intermediul voluntarilor din cadrul  Primăriei Orașului Costești și ai Catedralei Sfântul Ilie Tesviteanul  .

Primar ,

Ing. Ion BAICEA