01 August 2014 12:48:57
    · Vizitatori conectaţi: 1

· Membri conectaţi: 0

· Membri înregistraţi: 17
    · Cel mai nou membru: olteanuco
    Bun venit

Bine aţi venit pe site-ul oraşului Costești - Argeș!

Cu respect,
     Baicea ION
     Primarul oraşului Costești
    Aveţi în aceste pagini o imagine de ansamblu a oraşului Costești, informaţii despre trecutul şi prezentul oraşului nostru, dar şi câteva idei despre viitorul său. Acest site se doreşte a fi un instrument de comunicare rapid şi eficient între Primărie şi cetăţenii oraşului, dar şi o modalitate de a ne face cunoscuti, cei interesaţi vor primi informaţii de pe site-ul nostru despre: administraţia publică, unităţi de învăţământ, cultură, agenţi economici, etc.
    Ca primar al tuturor costeștenilor, îmi declar întreaga disponibilitate pentru ca Primăria şi Consiliul Local să devină parteneri de dialog cu locuitorii în slujba cărora îmi desfăşor întreaga activitate.
    Vă invit deci cetăţeni ai Costeştiului să faceţi aprecieri şi propuneri privind dezideratele de viitor, iar noi le vom analiza cu mare atenţie şi ne vom strădui să le punem în practică în folosul comunităţii noastre.
    Pe dvs, oaspeţii noştri, vă invităm să ne cunoaşteţi tradiţiile, să ne înţelegeţi modul de viaţă, să ne fiţi alături la sărbători, să edificăm împreună viitorul.
    Sper că această vizită vă va trezi interesul şi vă veţi convinge de facilităţile şi oportunităţile de dezvoltare oferite de oraşul nostru, invitîndu-vă să fiţi partenerii noştri.
    Tuturor celor care vizitaţi Costeştiul virtual vă adresez salutul meu şi al întregii echipe din Primărie.
    Targul anual de Sfantul Ilie - Costesti 2014
    În 20 iulie, Zi de Mare Sărbătoare,creștinii îl cinstesc astăzi pe Sfântul Proroc Ilie Tesviteanu, personalitate luminoasă a Vechiului Testament.

Sfântul Proroc Ilie a trăit în cetatea Tesve, din Galaad, cu peste opt sute de ani înainte de întruparea Mântuitorului. Ilie l-a mustrat pentru idolatrie pe Ahab, care împărățea peste întreg Israelul, profețind că Dumnezeu îl va pedepsi pe el și pe poporul lui: „În acești ani nu va fi nici rouă, nici ploaie, iar tu și nevasta ta veți muri de moarte înfricoșătoare!”. A urmat o secetă cumplită, timp de trei ani și jumătate… Este singurul profet din Vechiul Testament care apare alături de Moise, pe Muntele Tabor, la Schimbarea la Față a Domnului nostru Iisus Hristos.

Obiceiuri

“Ilie, în toate să dai, dar în crucea nouă să nu dai!”

* Se spune că Sfântul Ilie va reveni pe pământ, la Sfârșitul Veacurilor, ca Înainte mergător, la cea de-a doua venire a lui Hristos.
    * Când fulgeră, poporul zice că Sf. Ilie a trăsnit un drac. Când îl aud pe Ilie cu căruța, dracii fug de se prăpădesc și se ascund pe unde pot.
    * Dumnezeu i-ar fi spus: “Ilie, în toate să dai, dar în crucea nouă să nu dai!”. Semnul crucii repetat des apără de trăsnet. Nu-i este frică țăranului de niciun sfânt ca de Sf. Ilie. Îl faci să lucreze de Paști, dar de Sf. Ilie, nu.
    * Rătezatul (tunsul) știubeilor sau stupilor (recoltarea mierii) se face de Sf. Ilie, când se duc faguri la biserică.

Pe stema orașului Costești este evidențiat deasupra unor nori de argint, un car alegoric de aur, din ale cărui roți ies flăcări roșii în partea de jos,tras de doi cai de argint, aflați în salt, cu harnașament negru, în care stă în picioare, Sfântul Ilie, purtând păr lung până la umeri, mustață și barbă de argint, veșminte lungi, albastre, încins la mijloc cu un lanț negru, nimbat de aur, ținând cu mâna dreaptă frâiele cailor, în stânga,flexată din cot, un bici care are cureaua de aur, triplu ondulată spre stânga și legată de un băț negru poziționat în bandă.

În fiecare an, pe 20 iulie la Costești are loc Târgul anual de Sfântul Ilie, Patronul Spiritual al orașului Costești, manifestare ce se desfășoară pe stadionul din localitate.

Consiliul Local Costești
  • Componența consiliului local